قناری

اطلاعات جامع پرنده قناری

 
قناری
 

قناری یک پرنده تقریباً کوچکی میباشد که این توانایی را دارد تا به صاحب و پرورش دهنده خود آرامش و شادی را انتقال دهد. قناری به دو صورت اهلی و وحشی وجود دارد که دارای جثه ی کوچکی است که طول بدن این پرنده از ۱۳ تا ۲۴ سانتی متر میباشد. اگر بخواهیم اندازه متوسط برای این پرنده را در نظر بگیریم که اکثریت قناری های موجود در جهان در این اندازه هستند ۱۷ سانتی متر میباشد.

بزرگترین نژاد در بین قناری ها فری پاریسی میباشد که طول بدن آن تا ۲۴ سانتی متر نیز میرسد ، این نوع قناری از خانواده سهره ها بوده و دارای رنگ بندی بسیار متفاوتی میباشد. قناری همانند دیگر پرندگان کوچک دانه خوار بوده و پای آنها نیز دارای سه انگشت که یکی به عقب و دو عدد دیگر آن به جلو میباشد که طبق این مورد پرنده قناری بالا رونده نبوده و بیشتر شاخه نشین میباشد. نکته مرکزی جهان که قناری ها بیشتر در آنجا قرار دارند جزیره های مادیرا در پرتقال ، آزوریس در پرتقال و جزایر قناری در اسپانیا است.

 
قناری در اسپانیا
 

پرنده قناری به طور کلی یک پرنده مقاوم بوده و برای نگهداری در قفس بسیار مناسب است و البته امکان تربیت آنها نیز وجود دارد. در بین قناری ها نوع Serinus Canarius نسبت به دیگر قناری ها عمر طولانی دارد که حدود ۱۵ الی ۲۰ سال میباشد. نام علمی قناری Serinus Canarius Canarius می‌باشد و نام انگلیسی آن Canary و نام فرانسوی آن Canaries و نام آلمانی آن Kanarische ونام ترکی آن Kanarya است و در زبان عربی به آن کنار، الکناری و هزار گویند و نام فارسی آن قناری است.

 
قناری در قفس
 

امروزه در کشور عزیزمان ایران پرورش و نگهداری پرنده قناری بسیار پیشرفت کرده و در اکثر موارد شاهد افرادی هستیم که از پرنده قناری جوجه کشی کرده و جوجه های آنها را به علاقه مندان قناری میفروشند. جنس نر پرنده قناری آواز خوان است و میتواند آواز بخواند اما نوع ماده آن بیشتر به جهت جوجه کشی مورد استفاده قرار میگیرد.


تاریخچه پرورش قناری

مرکز اصلی قناری ها جزایر قناری میباشند که در قرن پانزدهم میلادی اسپانیایی ها آن را به عنوان یک پرنده زینتی به کشور خود بردند ، و از آنجا به سایر قاره ها و کشورها راه یافت ، قناری را میتوانیم بومی جزایر قناری بنامیم به گفته کارشناسان اکثریت نژاد های قناری را میتوانیم در جمع های ۱۰۰ عددی در این جزایر مشااهده کنیم. در اسپانیا پرنده قناری را سید میکردند تا در قفس نگهداری نمایند. در ابتدا این پرنده مختص افراد ثروتمند بوده است البته لازم به ذکر است که در قرن ۱۵ میلادی کشور اسپانیا بزرگترین پرورش دهنده قناری محسوب می شد. در اسپانیا راهبان به پرورش و نگهداری از پرنده قناری میپرداختند البته جالب اینجا است که این راهبان فقط قناری های نر را میفروختند تا دیگران نتوانند از این پرنده جوجه کشی نمایند.

 
پرورش قناری در اروپا
 

بعد از چندی کشورهای اروپایی مخصوصاً آلمان به یکی از پرورش دهندگان قناری تبدیل شد که اندکی بعد از آن نیز جوجه کشی و نگهداری از پرنده قناری به دیگر کشورها کنتقل شد.


تعیین جنسیت قناری

تعیین جنسیت در این پرنده از ارش بسیار بالایی برخوردار است زیرا نوع نر این پرنده از زمان بلوغ شروع به آواز خواندن مینماید و از این لحاظ پرورش و فروش جنس نر کاملاً به صرفه میباشد و جنس نر از لحظ اقتصادی کاملاً به صرفه است.

 
تعیین جنسیت قناری
 

در زیر مهم‌ترین نژادهای قناری معرفی می‌شوند:
۱. قناری تیم برادوی اسپانیایی
۲. قناری آوازخوان آمریکایی
۳. قناری رولر
۴. قناری بلژیکی
۵. قناری واتر اسلاگر
۶. قناری بوردر
۷. قناری رازا اسپانیولا
۸. قناری مونیخی
۹. قناری برنی
۱۰. قناری فایف


تولید مثل قناری

در پرنده قناری زمانیکه جنس ماده قناری آماده تخم گذاری گردد به صورت ناخودآگاه شروع به ساخت لانه خواهد نمود ، لانه های ساخته شده توسط قناری اکثراً به شکل فنجانی و بدون سقف میباشد موادی که برای ساخت لانه این پرنده مورد نیاز است عبارتند از نخ ، کاغذ ، دستمال کاغذی و سایر مواد نرم

 
لانه قناری
 

بعد از ساخت لانه ۴ الی ۵ روز آبنده پرنده تخم گذاری مینماید و به مدت دو هفته روی این تخم ها میخوابد ، در مدت زمان ۲ هفته به ندرت مشاهده میشود که پرنده ماده لانه را ترک نماید. زمانی که جوجه ها به دنیا می آیند مادر به جهت اوردن غذاهای مقوی برای آنان میکوشد ، چنانچه در خانه اقدام به نگهداری از این پرنده نموده اید میتوانید از تخم مرغ برای تغذیه قناری استفاده نمایید.
توجه داشته باشید که جوجه های به دنیا آمده بعد از ۱۸ وز لانه را ترک مینمایند و والدین آنها را حتی بعد از یک هفته نیز تغذیه خواهند نمود. نکته مورد توجه این است که در زمان تصمیم گیری جنس ماده به تخمگذاری مجدد امکان حمله به مسنترین جوجه ها بسیار زیاد است به همین دلیل اگر در خانه از این پرنده نگهداری منمایید سعی کنید یک طور سیمی بین آنها بکشید تا نر هم بتواند جوجه ها را تغذیه نماید.


جوجه کشی از تخم های نطفه دار قناری

جوجه کشی از این پرنده به صورت طبیعی و مصنوعی صورت میپذیر که امروزه اکثراً از طریقه مصنوعی جوجه کشی استفاده مینمایند چراکه دقیقاً همان شرایط پرنده مادر را برای تخم ها فراهم می آورد و از همه مهمتر اینکه تعداد تخم های نطفه دار محدودیتی ندارد و شما میتوانید برای این منطور از دستگاه جوجه کشی بزرگتری استفاده نمایید.

 
جوجه کشی طبیعی از قناری
 

انکوباتور نام دیگر دستگاه جوجه کشی میباشد که توسط شرکت های گوناگونی تولید و عرضه میگردد اما اینکه دستگاه جوجه آوری مورد نظر برای جوجه کشی از پرنده قناری مناسب باشد باید مورد تست و بررسی قرار گیرد. پیشنهاد ما برای انتخاب یا خرید یک دستگاه جوجه کشی مناسب برای جوجه آوری از تخم های نطفه دار قناری استفاده از دستگاه جوجه کشی ساخت گروه صنعتی اسکندری بویژه دستگاه جوجه کشی خانگی ایزی باتور ۶ میباشد که مختص جوجه کشی از پرندگان زینتی همانند طوطی ، کاسکو ، مرغ عشق ، قناری و… طراحی شده است.


دستگاه جوجه کشی مخصوص قناری

 
دستگاه جوجه کشی مخصوص قناری
 

اگر قصد جوجه کشی از پرنده قناری را دارید یا باید از دستگاه جوجه کشی خارجی همانند آرکام استفاده نمایید که هزینه بسیار بالایی را متحمل خواهید شد و یا از دستگاه های جوجه کشی اسکندری (ایزی باتور ۶) استفاده نمایید که به دلیل ساخت داخل بودن آن از قیمت نسبتاً کمتری برخوردار است و راندمان جوجه کشی از پرندگان زینتی که قناری یکی از آنها بوده را تا ۹۶% به ثبت رسانده است. برای خرید دستگاه جوجه کشی خانگی خارجی و همچنین دستگاه های جوجه کشی اسکندری میتوانید به فروشگاه آنلاین اسکندری مراجعه فرمایید.


شرایط مورد نیاز برای جوجه کشی از قناری در دوران ستر

میزان دما برای جوجه کشی از قناری در دوران ستر : ۳۸ درجه سانتی گراد
میزان رطوبت برای جوجه کشی از قناری در دوران ستر : ۵۵ الی ۶۱ درصد
چرخش تخم نطفه دار در دوران ستر : دارد

 

شرایط مورد نیاز برای جوجه کشی از قناری در دوران هچر

میزان دما برای جوجه کشی از قناری در دوران هچر : ۳۷٫۲ درجه سانتی گراد
میزان رطوبت برای جوجه کشی از قناری در دوران هچر : ۶۲ الی ۶۵ درصد
چرخش تخم نطفه دار در دوران هچر: ندارد

 

مدت زمان مورد نیاز برای جوجه کشی قناری

مدت زمان مورد نیاز برای جوجه کشی از پرنده قناری : ۱۴ روز
مدت زمان ستر در جوجه کشی از تخم نطفه دار قناری : ۱۱ روز
مدت زمان هچر در جوجه کشی از تخم نطفه دار قناری : ۳ روز


بیماری های قناری:

آبله قناری
بیماری آسم
جذام پرنده
پای آهکی
میلبه
چاقی
اسهال
یبوست
بیماری درد چشم
عفونت روده
غده یا ورم جلدی
کنه قناری
طاسی
ورم زیر شکم
غش و بیهوشی
زخم پا
گرفتگی مجرای تخم گذاری پرنده
نرمی استخوان
تولکی
بیماری لاغری و تحلیل رفتن قناری
تنفس صدا دار
بیماری پا
پاهای فلس دار
تشنج عضلات قناری


در صورتی که هر سوال دیگری در مورد قناری داشتید میتوانید به انجمن پرورش طیور گروه صنعتی اسکندری مراجعه فرموده و سوال خود را در قالب یک پسپ بیان نمایید تا همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند و طالاعات کاملتری را در مورد قناری در اختیار شما قرار دهند. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *